Evliliğe Adım Atarken

Yazar: on 27 Şubat 2020

  

Çok hassas bir konu olan evlilik, hem toplumsal bir değer hem de bireysel bir tercihtir. Evliliğin yaşına/olgunluğuna erişmiş kız-erkek her inanmış birey için Yusuf-i iffet gömleğinin muhafazası büyük bir sorumluluktur. Kıssaların bence en güzeli olan “Yusuf Kıssası” bu husustaki sorumluluğunun ehemmiyetini Rabbani bir dil ile aktarmaktadır. Evlilik yolu, iffet gömleğinin kirlenmemesi için doğal ve meşru yoldur.

Üzeri örtülen, örtülmeye çalışılan bir gerçeği ifade edelim: İffet ve namus kavramları kız için de erkek için de aynı derecededir. Bizlere, Hz. Meryem’in iffetini anlatanlar, Hz. Yusuf’un iffet ve namus hassasiyetini es geçebiliyorlar. Namusun muhafazası erkek egemen (ataerkil) zihniyetin tasavvur ettiği gibi sadece kadın milletine münhasır değildir. İnsanoğlunun anası olan kadının şahsında her ne kadar iffet libası Hz. Meryem üzerinde daha şık duruyor ise de erkek tarafını temsil eden Hz Yusuf’un iffet ve namus konusundaki asaletli duruşu dillere destan olmuştur. 

İffet gömleğine sahip çıkmak ve son derece fıtri olan yuva kurma ihtiyacını evlilik/nikâh ile gidermek şuurlu ve mümin olan her bireyin arzusudur. Genç bireylerin (kız-erkek hiç fark etmez) meşru evlilik yoluyla biyolojik, psikolojik ve sosyolojik gibi fıtri ihtiyaçların giderilmesi için; sorumluluk bilincini taşıyan anne, baba veya söz kesenin bu noktada kolaylıklar sağlanması gerekmez mi?

İffet gömleği sıradan bir gömlek değildir. Öyle ki en ufak bir kir aldığında ömür boyu çıkmayan, sicil kirleten hassas bir gömlektir. Temiz kaldığı sürece ise bir kalkan ve güvendir sahibi için. Hafif bir leke aldığında bile o gömlek kambur olur insanın sırtında. 

Genç bireyler için evlilik hayati bir dönemeçtir. Ne yazık ki bu dönemeç, tarihsel süreç seyrinde çoğu kez sancılı geçmektedir. Bu durumun sancılı geçmesine sebebiyet veren, evliliğe dair şu iki vakıanın birlikte okunmaması gelir: Evliliğe ya salt toplumsal bir değer olarak bakılıyor, ya da sadece bireysel bir tercih olarak anlamlandırılıyor. 

Anne, baba veya ailede söz sahibi olanların evlilik konusunda karar alırken özellikle hitap-muhatap ilişkisine dikkat ederek evlilikte asıl fail olan damat veya gelin adaylarının rızasını gözetmelidir. Evli çiftlerin rızası alınmadan yapılan evliliklerin derde çare olmadıkları gibi topluma sorunlu bir ailenin eklendiğinin artık bilinmesi gerekmektedir. Ailesel bağların diri tutulması, ailenin asaletinin zedelenmesi düşüncesi veya ailenin çevre tarafından bundan böyle nasıl anılacağı durumlar ebetteki önemlidir. Fakat bunlar bence arızi/ikincil durumlardır evlilik konusunda. Birinci derecede önemsenmesi gereken durum evlenecek olanların(damat ve gelinin) gönül rızasını almaktır. Çünkü evlenen çiftlerin huzurlu yuva kurmaları gönülden gelen sevgiye, muhabbete ve birebirlerine verecekleri saygıya ve değere bağlıdır. Gönül rızası olmadan yapılan evliliklerin bunların hepsini veya bir kısmını dahi yeşertmesi tabir yerinde ise mucizedir.

Geçmiş yaşantılardan elde edilen tecrübe ve birikim, akıl ve vicdan sahipleri için ebetteki bir ibrettir. Bu yüzden bir Müslüman aynı yerden iki defa aynı hataya girmemelidir. Tarihi gerçekler akıl sahipleri için her zaman dersler çıkarılması gereken olaylardır. Fakat tüm bunların yanında hızlı değişimin/dönüşümün olduğu çağımızda ve insanoğlunun bireysel yetileri göz önüne alındığında geçmişte yaşanılan kimi olumsuzlukların bir başka şahısta aynı şekilde tezahür edeceğini düşünmek de hakkaniyetli olmayacaktır. Oysa “her fert kendi yaptıklarının/kazandıklarının rehinidir.”(Müddesir: 38). Muhataba hitap ederken muhatabın aklı, bilinci ve diğer meziyetleri göz önünde bulundurularak o birey hakkında karar alınmalıdır. Aslında hitap-muhatap ilişkisi sadece evlilikte değil bir insanla herhangi bir konu konuşulduğu zaman dikkate alınması gerekli değil midir? 

Kıyas yöntemi birçok konuda bize ışık tuttuğu halde birbirinden bin bir duygu ile farklılıklar arz eden insanın kişiliği üzerinde bu yöntemin eksikliklerinin olduğu düşüncesindeyim. Ahmet’i Mehmet’e, Ayşe’yi Fatma’ya kıyas etmenin eğitim bilimlerinde bile tartışılmaya açıldığı bilinmektedir. Onun için demem o ki, bireyin evlilik gibi bireysel tercihleri söz konusu olduğunda, ailede Sözkesen idarecinin çevresel baskının hayhuylarını bir tarafa bırakmalıdır. Ayrıca muhatabı, diğer bir olay veya kişi ile mukayese etmekten vazgeçip kendi donanımını ve kişiliğini dikkate alarak karar verilmelidir. İbn-i Haldun’un deyişiyle “insan alışkanlıklarının/yapıp ettiklerinin çocuğudur.” 

Gelgelelim evlilik düşüncesini taşıyan günümüz gençlerinin en büyük sıkıntısı yerküreyi çevresel bir perspektifle okuyamamalarıdır. Kuşkusuz insan hayat mücadelesinde bir’dir. Yalnız doğar ve yalnız gömülür, günahıyla sevabıyla. İkiz yumurta olarak dünyaya gelen ikizler dahi farklı huy ve karaktere sahiplerdir. Ama tüm bunların yanında bilinmelidir ki; bir insan ya anne ya babadır. Ya kardeş veya ağabey-abladır, ya oğul ya da torundur. Veya bir insan birinin dostu veya arkadaşıdır. İnsan içinde doğup büyüdüğü toplumuyla, akrabaları ve ailesiyle vardır. Akıl sahibi hiçbir birey bu değerlerden bigâne olduğunu, bunlarsız da yaşanılabileceğini düşünemez. Çünkü insan yapısı itibariyle toplumsal bir varlıktır.

Yeni yuva kurmaya namzet olmuş gençlerin şunu bilmesi gerek: kendilerinin evlilik gibi önemli konularda özgür(!) bırakılması onları çok sevdiklerine delil olmadığı gibi onları sormaları/soruşturmaları/araştırmaları onları sevmediklerinin, onlara/tercihlerine değer vermediklerinin delili olamaz. Bir kitabı, kalemi, ayakkabıyı, yemek tarifini bile tavsiye üzerine almayı ihmal etmeyen akiller(!) sözkonusu evlilik gibi hayati bir meselede, neden sevdikleri ve yakınlarıyla iletişim içerisinde olmaz? 

Hayat kendi bütünselliği içerisinde müşterektir. İnsan robot değildir; sevinçli günlerde olduğu kadar üzüntülü ve zor günlerde de yanı başında sevdiklerini/yakınlarını/dostlarını görmek ister. İnsanın fildişi kulesinin, kuş tüyü yatağının olması; kuş sütü ile beslenip banyo yapabilme imkân ve iradesi içerisinde olması dahi, “vahşiliğe heveslenip” bir başına yaşamasını sağlayamaz.

Evlilik gibi birlikteliği ifade eden bu sosyal değerin, batı bataklığından çıkmış yoz kültürün etkisiyle, içi epeyce bir boşaltılmıştır. Değerler silsilesi dumura uğramış; aile bağları zayıflamıştır. Bu yoz kültürün kurbanı olmuş gençlerin ulu orta görüşmeleri, tanışmaları ve meşru olmayan yollarla evlilik(!) denemeleri yapmaları doğru değildir. Şıpsevdi olmuş nice gençler aşkı, sevgiyi ve huzuru, heves ile karıştırmıştır. 

Özcesi, evliliğe namzet olmuş gençler için diyoruz ki aşkı, sevgiyi ve huzuru, heveslerinin ve nefislerinin dürtüsüyle hareket ederek elde etmek mümkün değildir. bilakis bu nefsani dürtüler, ilişkilerde sahteliğe ve samimiyetsizliğe duçar olmanın kapısını aralamaktadır. bunun yanı sıra aile kurmanın, bireyselleşmek ve yalnızlaşmak olmadığını, aksine birlikte var olunduğunu bilmek gerekir. bir yuva kurmak demek, bir başka yuvaya sırtını çevirmek demek değildir. öte yandan çocuklarını evlendirmeyi düşünenler de kendi yaşanmışlıklarına ve kafalarındaki insan modeline göre değil; çocuklarının algı dünyalarına hitap edecek, onlara denk olabilecek eşler bulmaya çalışarak evlatlarını evlendirmeleri gerekir. kuşaklar arası çatışmayı bu yönden gözden kaçırmamaları gerekir.  

Habip MEÇİN (Haziran 2013)“Evliliğe Adım Atarken” için 49 Yorum yapılmış

 1. Sakizci dedi ki:

  Elelrine sağlık güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim.

 2. melek dedi ki:

  Hocam kaleminize sağlık. Evlilik gibi önemli bir kuruma oldukça geniş bir perspektifle yaklaşmışsınız. Yazılarınızın devamını bekliyoruz ?

 3. Gökhan Çali dedi ki:

  Kalem tutan ellerin dert görmesin. Maalesef artık gençlerimiz batı dünyasının gölgesinde yaşıyor onlar gibi nikahsız bir hayatı tercih ediyorlar.

 4. Mine Bolatli dedi ki:

  Habib hocam ellerine sağlık. .. başarılarının devamını diliyorum

 5. Mahsum dedi ki:

  Maşaallah Habib hocam güzel ve faydalı bir yazı olmuştur. Allah kalemine kuvvet, yüreğine sağlık versin

 6. İzzet dedi ki:

  Hocam ellerine sağlık ne mutlu iffet abidesi Hz. Yusuf as örnek alan genç kardeşlerimize . Hiç şüphesiz evlilik insanın hayatında önemli bir dönüm noktasıdır . Genç kardeşlerimiz evlilik kararlarını verirken efendimizin hadisi şerif de ifade buyurduğu siz dini güzel olanı seçiniz tavsiyesine uymalarını ve neşeyi ve huzuru Rablerine kullukta bulmaları genç kardeşlerimiz için duamız olsun .

 7. Tahamcn dedi ki:

  Değerli Amcam !

  Evlilik hakkındaki bir gencin bütün sosyal yönlerine dikkat çekerek nevi şahsına münhasır edebi beyanınız kalbimin derunilerine inerek dokunmayı başardığınızı söyleyebilirim.. Okurken sıkılmadan akıcı bir şekilde okuduğumu söylemekle birlikte büyük bir haz aldığımı dile getirmek isterim ..
  Ve son olarak insanın hemen hemen her konuda aynı frekansa girebildiği bir amcasının olması büyük bir zenginlik olduğunu düşünüyorum ..
  Ellerinize sağlık saygılarımla hayırlı akşamlar dilerim ?

 8. Rıdvan Burak ADIYAMAN dedi ki:

  Maşallah Diline yüreğine sağlık sayın hocam Allah razı olsun

 9. Hasan Arkan dedi ki:

  Kalemine, yüreğine sağlık üstadım. Günümüz gençlerinin evlilik öncesi akıllarında oluşabilecek bir çok şüpheyi(Rızık endişesi/ Geçim sıkıntısı) giderecek güzel, faydalı bir yazı olmuş.

 10. Selam ALEYKÜM dedi ki:

  Selam ALEYKÜM Ustadım, kalemin murekepsiz,zihnin fikirsiz olmasın.Ustad, evlilik üzerinde çokça düşünülmesi gereken hassas ve hassis bir mevzu.Rabbim, müslümanlar ve güzel yürekli insanlar için evlilik yolunda isabetli kararlar alabilmeyi nasip etsin.Amin,Allah razı olsun.

  • ALİ SARIDOĞANx dedi ki:

   Ellerinize sağlık habib hocam yazıyı okurken aklıma ilk gelen husus bu tür sorun ortaya çıkmasının yegane sebebi bu sorunları topluma anlatan kişilerin söyledikleriyle yaptıklarının uyuşmaması aile şöyle olmalıdır diyor ama kendi aile yapısı zıt noktalarda sizin bu konuyu ele almaniz cok guzel olmuş birde yazının son paragrafına kadar acaba su konuda ele alınsaydı güzel olurdu dediğim denkliği ele almanız çok güzel oldu bence aile kurumu kurulacağı zaman merkezde olması gererken en önemli husustur.

 11. Recep dedi ki:

  ALLAH razı olsun evlilik üzerine son derece önemli noktalara değinilmiş. Bazı insanlarda yaşı, imkanı müsait olduğu halde evlilik fobisi gelişmiş sanki. Bekarlığı özgürlük, evliliği ise kölelik ya da kısmî hapis gibi mi görüyorlar bilemedim. Bu Bakış açısı ne kadar yaygın bilmiyorum ama evliliğin iki dünya saadetini netice verebildiğini de görebilmek lazım. İstifade ettik ALLAH razı olsun hocam

 12. Mehmet Akif dedi ki:

  Değerli Hocam
  Yazınızı dikkatle okudum yüreğinize kaleminize sağlık
  Akıcı uslubuyla nasıl bitirdim bilemedim
  Devamı olması gereken bir yazı olarak görüyorum bir başlangıç bu…
  Bekliyoruz devamını…

 13. Abidin dedi ki:

  Habip hocam toplumda önemli bir yer işgal eden böylesi nazik bir mevzuya değindiğin için teşekkürler. Ellerine sağlık.

 14. Hamza dileyen dedi ki:

  Yüreğine ve verdiğin emeğe sağlık.Bugün günümüz dünyamızda evliliğin içi boşaltılmış. Yerine kuran referanslı olmayan batı medeniyetin örf ve geleneklerini taklit eden bir topluluk oluşturduk ve evliliğin içini bu boş örneklerle doldurduk.O yüzden evlilik derken kadını bir meta aracı görmemek lazım. Şayet biz kendimize kur anı referans alırsak karşımıza hannelerin Rabbimize fedekarlık olarak verdiği meryemleri Rabbimiz dergahında kabul ederken bir çiçek olarak meryemi verirken başında bir bahçıvan veriyor oda Zekeriya as dır.O yüzden Rabbimiz bazı ayetlerde ricalun kelimesi kullanırken sadece erkek egemenli kullanmıyor yiğitlerden bahsediyor bu sadece erkek olarak görmemek lazım bir hannede olur birasiye olur bir Meryem olur bir Sümeyye olur.tekrar yüreyine sağlık başarılar dilerim selam ve dua ile.

 15. Yazar Avcı dedi ki:

  Dikkat çeken bir anlatım olmuş. Ellerinize sağlık

 16. Diyadin dedi ki:

  Ellerine sağlık güzel bir konuya değinmişsin. Rabbim devemını nasib etsin

 17. Hüseyin ARSLAN dedi ki:

  Gayet Güzel olmuş Hem fikirim Bu Konuda Tebrikler.

 18. Osman Er dedi ki:

  Habip hocam kaleminize ve yüreğinize sağlık. Evlenmeyi düşünen gençlerimiz için çok faydalı bir yazı olmuş. Eğer gençlerimiz Zahiri görünüşe aldanmayıp Allah için seviyorum deseler iki cihanda da saadete mazhar olurlar biiznillah. Allah razı olsun bu çok önemli meseleyi gündeme getirdiginiz için hocam.

 19. MEHMET dedi ki:

  Düşüncelerinizle aydınlattınız bizleri Allah razı olsun.

 20. Gökhan dedi ki:

  Değerli hocam kaleminize sağlık…
  Evlilik o kadar değerli bir müessesedir ki siz değerli hocam çok güzel bir perspektiften bakmışsınız.
  Evlilik sonucu oluşan aile huzurunun daim ve mutlu olabilmesi için ilk önce imanlı ve iffet sahibi bireylerin birbirine denk gelmesi gerekmektedir. Sizin de belirttiğiniz gibi evlenecekler olanlar ve onların arasındaki muhatapları öncelikle iman ve iffet konusuna dikkat etmesi gerekmektedir.
  Birde Benim nacizane düşünceme göre evlilik gerçekleşecekse toplumsal düzen içinde 3 kıstas göz ardı edilmemelidir.
  # kültürel özellikler
  # fiziksel özellikler
  # ekonomik özellikler
  Bu 3 özellik kısa zamanda olmasa bile evliliğin uzun süreçli olabilmesi için gerekli 3 özelliktir.
  Selametle kalın. Daha nice güzel yazılarınızı okumak nasip olur inşallah

 21. ERTUĞRUL dedi ki:

  Allah razı olsun hocam. Günümüzün en büyük ve temel mes’elesini ele almanız çok yerinde olmuş. Rabbim gayretlerinizin sonucunu başarılarla süslesin. Rabbim hakikatlari keskin kalemlerle yazıya döken dava erlerinden eylesin.

 22. Hüseyin dedi ki:

  Yüreğine sağlık kalemine bereket hocam Allah ilminin arttırsın insaallah

 23. Yasin Güngör dedi ki:

  Tebrikler Güzel Hocam
  Yüreğinize sağlık.

 24. Mehmet Seymen dedi ki:

  birçok genci “bekarlık sultanliktir “gibi sözlerle kandirdilar oysa birbirlerine huzur ve sekinet için verildi bu duygu insanlara bu bağlamda yazar çok güzel konulara değindi .. yüreğine sağlık ..??

 25. Rasim dedi ki:

  Değerli dostum kalemine ve yüreğine sağlık özellikle cinsiyet ayrımına dikkat çekmen çok güzel olmuş bir kaç basit hata haricinde başarılı buldum, Rabbim hayırlı bir şekilde devamını nasip etsin. “Okudukça ufkumuz genişliyor, yazdıkça kalemin güçlenecek inşallah.”

 26. meryem... dedi ki:

  aile kurumunun yok edilmek istenilen bir zamanda böyle degerli bir konuyu ele almaniz cok guzel olmus. aile olmak yuva kurmak eş olmak kari koca olmak o kadar değerliyken önemsizlesmis malesef. bu onemi bize hatirlatiniz. dikkatleriniz ve dusuncelerinizi bizimle paylaştığınız için tesekkur ederiz. yazilarinizin devamını bekleriz. emeginizé sağlık

 27. Adem sönmez dedi ki:

  Selamun aleykum değerli hocam. Maneviyatın dibe vurduğu, ahlaksızlığın yayıldığı ve özendirildiği günümüz dünyasında izzet ve iffeti kuşanmak, müslüman bireyler olarak verebileceğimiz en şerefli mücadele, edinmemiz gereken en onurlu davadır. Bu minvalde kaleme aldığınız bu güzeI yazı, izzeti ve iffeti korumanın en önemli yolu olan evlilik hakkında olması, toplumdaki giderek derinleşen uçurumlardan en önemlisine parmak basmanız ince düşüncenizin ve bakış açınızın güzelliğinin ve ferasetinizin bir göstergesi olarak görüyorum. Fakat bu kadarıyla yetinmeyip buna yazı dizisi olarak devam etmenizin meselenin ehemmiyeti açısından gerekli o lduğunu düşünüyorum. Rabbim daim eylesin.Yüreğine sağlık hocam.

 28. Habip MEÇİN dedi ki:

  Yazıya zaman ayırıp onu okuyan ve de değerlendiren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. 2013 yılında duygularımı ve bir kısım da yaşadıklarımı kaleme aldığım bu yazı çalışması elbetteki bugün (2020 yılı içinde) yazılsaydı, kimi değişiklikler olurdu.

  Yazı ile kendimi ifade etmedeki eksikliklerimi tamamlak, okumaları mı geliştirmek için http://www.lamucim.com sitesi üzerinden yazılar yazmaya devam edeceğim. şimdiden bana yorumlarıyla destek veren tüm arkadaşlara şükranlarımı sunuyorum.

 29. Cumaali Çelik dedi ki:

  Es selamu aleykum kıymetli Hocam.
  Çok önemli aynı zamanda toplumun kanayan bir yarası olan evlilik konusunu çok güzel və akıcı anlatmışsınız elinize sağlık. Ayet Hadis ve Sahabeden örneklerle zenginleştirseniz daha faydalı olurdu düşüncesindeyim. Rabbim ilminizi ve samimiyetinizi artırsın.

 30. Musa Buray dedi ki:

  Çok değerli ve kıymetli muhterem hocam yazınızı titizlikle okudum.Batı medeniyetin içinde çıkamaz olduğu bir durumu anlatıyor.Batı medeniyetin dışında maalesef bizim toplumuzda Gayri meşru evlilikler oluyor.Benim demem o ki çok konuya değmişsin Ağzınıza ve yüreğinize sağlık bu tür yazıların toplumu bilinçlendirmek adına başarıların devamını diliyorum.

 31. Şeyhmus SARIDOĞAN dedi ki:

  Dostum, aile kurumu ve ailenin toplum nazarındaki elzemliği bizden önceki nesillerde kalmış olmalı ki ebeveynler, toplumun göz bebeği olan aileyi kendi ütopyalarında kurma çabası içerisinde bulunmaktadırlar. Gaye her ne olursa olsun aile kurumumuz “araç olmaktan çıkıp, amaç olmaktadır” zihniyet böyle dar bir perspektife sahip olduğu müddetçe sağımızda, solumuzda sağlıklı birliktelikler maalesef olmayacak. tabi ki de istisnalar hariç… Bu tür olumsuz olguların meydana gelmesinde bir çok etken rol oynamaktadır; bunlardan birinden bahsedecek olursak o da hiç şüphesiz ki aile içerisindeki rollerin değişmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Anne baba olmuş , baba ise anne olmuş… Durum böyle olunca elbette sağlıklı bireyler yetişmez ve yetişmediği içinde toplumda, evlenme oranları düşerken boşanma oranları ise çok yüksek oranda artmaya yüz tutar. Bu şekilde toplumda tek ebeveynli çocukların sayısı artacak , kimisinin babası , kimisinin annesi yanında olmayacak ve bu alınamayan sevgiyi ise meşru olmayan yollarla dışarıda edinmeye çalışılmakta. Toplum da ki bireyler üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği müddetce çevreye zulm etmekte ve durumda büyük vebal almak olur. Allah muhafaza…

  • selahaddin eyyübi dedi ki:

   ÇOK DEGERLİ SOSYOLOG DR. ŞEYHMUS SARIDOGAN HOCAM TESBİTLERİNİZİ HARİKA BİLİNCLİ YUVALAR İÇİN İNŞALLAH SİZİN GİBİ AYDIN BİRİKİMLİ İLİM İNSANLARIMIZ ARTAR VE TOPLUM SÖYLEDİKLERİNİZİ YAZILARINIZI ÖZENLE DİNLER VE TAKİP EDERLER BİZDE SİZLERİN ESERLERİNİZİ OKUMAK YARARLANMAK İSTERİZ SELAM VE HÜRMETLERİMLE

 32. Mümine dedi ki:

  Cok doğru kaleminize sağlık

 33. Gökhan Arzuman dedi ki:

  Kıymetli hocam her zaman ki gibi yine meseleye farklı açılardan özgün yaklaşmışsınız. Kaleminize ve yüreğinize sağlık yazılarınızın devamını merakla bekliyoruz : ) Selam ve dua ile

 34. Hazin dedi ki:

  Toplulumuzdaki kanayan bir yaraya işaret etmeniz açısından tespitlerinizi ve tavsiyelerinizi değerli buluyorum. Umarım gerek aileler gerekse de gençler, evlilik öncesi ve sonrası sorumluluklarının doğru bir istikamette idrak edip içselleştirirler.
  Toplum kültürümüz açısından nasıl bir yol izlenmesi gerektiği açısından bazı nasihatleriniz mevcut, lakin, islamî açıdan nasıl olması gerektiği ile alakalı daha fazla ayet, hadis, delil ve kıssa sunulabilirdi. Olması gerekenler bu noktada ifade edilip, pekiştirilebilirdi.
  Bu yazının devamında evlilik-nikah-düğün üçgeninde yaşanan çarpıklıklar ve sorumsuzluklar dile getirilerek, evlilik sürecinin kısmen nasıl tashih edilebileceği sunulabilir.
  Emeklerinizden dolayı Allah razı olsun

 35. selahaddin eyyübi dedi ki:

  İKİ KERE OKUDUM VE ÇOK BEGENDİM DOGERU TESBİTLER TOPLUMUN NA YAPISI AİLE YAPISININ ANAHTARI BİRBİRİNİ SEVMİŞ İLETİŞİMİ GÜÇLÜBİREYLERDEN GEÇER VE ÖRNEK OLARAK PEYGAMBER VE ANNELERİMİZİ ÖRNEK ALINDIGINDA MUTLU YUVA MUTLU TOPLUM VE BUNU KARŞILIGI HUZURLU YAŞAM GELİR HABİB HOCAM KALEMİNİZE GÖNLÜNÜZE SAGLIK İNSALLAH SİZİN VESİLENİZLE SİTEYİ VE YAZILARINIZ TAKİP EDERİM NİCE KIYMETLİ YAZILARA VE BURADAN DA ELLERİMİZDEN DÜŞMEYECEK KİTAPLARA İNSALLAH SELAM VE DUA İLE

 36. Enes erkoç dedi ki:

  Selam aleyküm hocam kaleminize ve yüreğinize sağlık evlilik gibi önemli olan bu muesese hakkındaki görüşlerinizi bizlere aktardığınız için allah razı olsun sizden

 37. ABDULLAH TYANER dedi ki:

  güzel olmuş
  😉

 38. Safwan Qassam dedi ki:

  Çabalarınız için tüm takdir; Evlilik öncelikle sosyal bir konudur. Bu konuya dini, kültürel, tıbbi ve ekonomik açıdan bakılması, konuyu diğer açılardan anlamak içindir. Tedavi ne geçici ne de kısmi؛ aksine, kapsamlı ve kalıcı olmalıdır. Bütün sosyal sistem erken evliliğe elverişli değildir; Çocuklarla evlenme riski, çok eşlilik ve erken evli çiftler arasında boşanma yaygınlığı da vardır … sıkıntı, sıkıntı ve ihanete yol açabilecek değişim arzusu dışında erken evlilik nedeniyle ortaya çıkan tüm sorunlar! Konu doğru ve kapsamlı bir çözüme ihtiyaç var.

  • Naile Arslan dedi ki:

   Ellerinize sağlık gerçekten güçlü ve etkileyici bir yazı olmuş.Ellerinize ve yüreğinize sağlık. Günümüz modern dünyanın içerisinde toplumun özü olan temel yapısını oluşturan evlilik kurumu değerini yitirmişti. Tekrar gündeme gelmesi çok önemlidir.

 39. Ferhan dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş Hocam. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın iffet konusu ve evlilik çok güzel anlatılmış..Zevkle okuyup, beğendiğim yazılardan bitanesi.Tebrik ederim.Başarilarınızın devamnı dilerim.

 40. Basem dedi ki:

  Hocam çok önemli bir konuya değindiğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bu dönemde gençler için çok önemli ve hassas bir konu. Bizleri aydınlattığınız için sizlere çok çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla…

 41. Adem şemzini dedi ki:

  Selam
  Değerli dostum toplumun can damarı olan evlilik muesesini kaleme almak rakdire şayan eline sağlık selamet…kalemine bereket olsun….bazı tekrar lar olmakla beraber yazı okuyup paylaşılabilir…..

 42. Salih bayındır dedi ki:

  Kiymetli hocam kaleminize sağlık cok güzel bir yazı olmuş.

 43. Bilal dedi ki:

  Evlilik, ömür boyu devam eden bir yolculuk ve süreçtir. Ömür boyu devam eden bu yolcuğun temellerinin sağlam atılması gerekir. Evlilikler; sadece, fiziki görünüm ve güzellikler üzerine bina edilmemeli. Kalıcı, daimi ve ebedi bir hayat arkadaşlığı olarak yapılmalıdır. Bu hayat arkadaşlığı süresince iffet abideleri Hz. Yusuf (a.s) ve Hz Meryem anamız her daim örnek alınmalı ve hayatta uygulamalıdır. Başta efendimiz fahri kâinatın aile hayatı örnek alınmalı, eşleri ve çocukları ile olan ilişkileri göz önünde tutulmalı gösterdikleri istikamet üzere gidilmelidir. Bu kutsi görevi kaleme alan ve bizlere tekrar hatırlatan değerli Habip hocam ellerine ve kalemine sağlık.

 44. Abdulsamet Çolak dedi ki:

  Çok önemli bir konuya temas etmişsiniz. Çok doğru tespitler. Bireysel yaşamaya zorlandığımız, nikahsiz birlikte yaşamın dayatıldığı bir zamanda bunları dile getirerekk, Allah ve Resulünün emrettiği evliliği gündeme taşıyarak hayırlı bir amel işlemişsiniz. Rabbim biz inananlara akıl ve feraset versin Allah ve Resulünün emrettiği evliliği zorlaştırmayıdeğil de kolaylaştırmayı nasip etsin inşallah.
  Kaleminize, yüreğinize sağlık.

 45. Rukiye dedi ki:

  Hocam üstü örtülen konulara çok güzel değinmişsiniz Teşekkür ederim
  Haklısınız evlilik kavramı günümüzde değerin yitirmiş içi boşaltilmistir. Bu nedenle yazınızı her gencin okuması gerektiğini düşünüyorum kaleminize kuvvet ??

Yorum Yazın

Not: Yorumlar denetimden geçmektedir.